Diyanet’in evlilik kriteri: 18 yaş değil ergenlik

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı kurucularından Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızını evlendirdiğinin ortaya çıkmasının ardından kurulan TBMM Araştırma Komisyonu Raporu’nda Diyanet’in evlilikle ilgili görüşü de yer aldı.

Seçim dolayısıyla TBMM Genel Kurulu çalışmaları tamamlandığı için görüşmeye açılmayacak raporda, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın komisyona gönderdiği bilgilendirme yazıları yer aldı. Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre kanunlarda 18 olan evlilik yaşını dikkate almayan Diyanet, evlilik için “ergenlik” vurgusu yaptı. Diyanet’in çocuk istismarı ve evliliklere bakış açısı rapora şöyle yansıdı:

“Ailenin korunması konusunda İslam dininin belirlediği temel prensiplerden biri de nikâhın keyfî uygulamalara kesinlikle kapalı, önemli bir adım olması, tarafların her türlü haklarının korunması mecburiyetidir. İslam’a göre kadın ve erkeğin hem fiziksel (bulûğ) hem de ruhsal ve zihinsel (rüşd) olgunluğa erişmeden, aile kurmanın anlam ve sorumluluğunu idrak edecek yaşa (Kuran’ın ifadesiyle evlilik çağına) gelmeden evlendirilmeleri söz konusu olamaz.”

Komisyonun istismarın önlenmesi hakkındaki önerileri ise sekiz ayrı başlıktan oluştu. Bunlar şöyle sıralandı:

“Toplumsal farkındalığın ve duyarlılığın artırılması, kurumsal mekanizmaların güçlendirilmesi, mevzuat düzenlemeleri, medya ve dijital mecralarda çocuk ihmal ve istismarının önlenmesi, ailenin güçlendirilmesi, deprem, salgın gibi olağanüstü hallerde ihmal ve istismarın önlenmesine yönelik tedbirlerin ve koordinasyonun güçlendirilmesi, baroları yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının çocuk ihmal ve istismarın önlenmesine yönelik koruyucu temelli çalışmalara etkin katılımı.” (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*