İBB’ye Salacak kumpası… Tarihe çökme planı

Çevre Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Üsküdar Belediyesi’nin, Salacak sahilinde Şemsi Ahmet Paşa Camii ile deniz feneri arasında kalan bölge için alelacele hazırladığı imar planı değişikliğini onaylayarak askıya çıkardı. Plan dosyasında yer alan bilgilere göre, kafelerin işgalindeki arazi içerisinde birinci derece koruma grubu olarak tescil edilmiş olan tarihi maksem ve hamam da bulunuyor.

Kafe sahipleri yaklaşık 5 ay kadar önce Üsküdar Belediyesi’ne yaptığı başvuruda, ticari işletmelerinin bulunduğu yerler için “Yapı Kayıt Belgesi” aldıklarını ancak, İBB’nin yerlerinin yıkılmasına yönelik işlem başlattığını belirtti.

Söz konusu yerin 2010 yılında hazırlanan planlarda “Meydan Düzenleme Alanı’nda” kalmasına rağmen, tarihi eserleri de ablukaya alacak bir şekilde araziye yayılmış olan kafe sahipleri, yerlerinin yıkılmaması için Üsküdar Belediyesi’nden imar planı değişikliği yapmasını istedi.

Geçen yıl 27 Eylül 2022 tarihinde kafa sahiplerinin yaptığı başvuruya aynı gün olur veren Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, plan değişikliği çalışmasını başlattı. Yaklaşık 5 ayda tamamlanan yeni imar planları, 7 Mart 2023 tarihinde Çevre ve Şehircilik “Bakanlık Makamının Olurları ile” onaylandı.

İBB’yi devre dışı bırakarak kafeleri kurtarmaya yönelik olarak hazırlanan yeni planlar bir ay süreyle askıya çıkarıldı.

YENİ PLAN KARARLARI

Kafe sahiplerinin isteği üzerine Üsküdar Belediyesi’nin hazırladığı ve Bakanlığın onayladığı yeni plan kararlarında özetle şöyle deniyor:

“Plan değişikliği onama sınırı içerisindeki alan kısmen ‘Günübirlik Tesis Alanı’, kısmen ‘Meydan’ ve kısmen yol alanında kalmaktadır.

Günübirlik Tesis Alanında çay bahçesi, kafe, lokanta, büfe vb. dinlence gereksinimini karşılayan kapalı ve açık tesisler yer alabilir.”

Plan değişikliğine konu olan Salacak Sahilindeki alan 431 ada 2-34-39-40 parseller ile 36 parselin kısmen kadastral boşluk alanını kapsıyor.

Üsküdar ve Kadıköy sahillerindeki kaçak yapıların geçen yıl haziran ayında yıkım çalışmalarını başlatan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Yoğun bir mücadele içerisindeyiz. Bundan vazgeçmeyeceğiz” demişti.

İmamoğlu bir başka açıklamasında “İstanbul’da uzun yıllar işgallere göz yumuldu. Kamuya yani millete ait alanları, birileri kazanç kapısına çevirdi. 3 yıldır İstanbullunun malını İstanbulluya geri vermek için çalışıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir