Tibet Nerede, Hangi Ülkede? Tibet Hakkında Bilgiler

Tibet, konum olarak Güneybatı Çin’de yer alan ve Çin Halk Cumhuriyetine bağlı olan özerk bir bölgedir. 1965 yılında kurulan Tibet özerk bölgesinin % 90’ı Tibetli halktan oluşmaktadır.

Tibet Nerede, Hangi Ülkede?

Çin’in güneybatısında yer alan Tibet, Çin Halk Cumhuriyetine bağlı olan özerk bir bölgedir. 1965 senesinde resmi olarak kurulan bu bölgenin sınırları aslında 18. yüzyılda belirlendiği şekilde kalmaktadır. Çin’in karadaki ikinci en büyük toprağı olama özelliğini taşıyan Tibet’teki halkın % 90’ı Tibetli yerli halktan oluşur. Engebeli bir bölge olmasından dolayı fazla nüfusa sahip değildir.

Tibet Hakkında Bilgiler

Çin’in hukuk, eğitim ve dil politikalarını biraz daha özerk hale getirerek uygularlar. Tibet, yedi tane farklı il düzeyi bölümüne ayrılmıştır. Bunlardan altı tanesi il düzeyli şehirken, bir tanesi ildir. 1965 senesinde Tibet özerk bölgesi kurulduktan sonra artık Çin de özerk bölümü olan ülkelerden biri oldu.

Che Delha, şu anda görev yapmakta olan valisidir. Toplamda da 66 ilçeye sahip olan bölge, yaşamaya elverişli olmayan bir arazi yapısına sahip olduğu için de Çin’in en düşük nüfuslu bölgesidir. Tibet’e havalimanı ve demiryolu ile de ulaşım sağlanabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir