Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısından sonra açıklama yapıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısı sona erdi. Beştepe’deki toplantı, yaklaşık 4 saat sürdü. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yapıyor.

PKK saldırısında vefat eden askerlerin aileleriyle görüştüğünü söyleyen Erdoğan, “Kendilerine taziyelerimizi sunduk. Tarih bilmez, kutsal tanımaz edepsizlere rağmen şehit ailelerin metaneti, vakarı karşısında duygulanmamak ele değil. Şehitlerimizin kanlarını yerde bırakmadık. Son 5 günde 114 hedef vuruldu, 78 terörist etkisiz hale getirildi. MİT, 12 Ocak’tan bugüne kadar toplam 60 kritik altyapı ve mühimmat tesisini imha etmiştir. Kabine toplantımızda son dönemde artan terör saldırılarını da tüm yönleriyle ele aldık” ifadelerini kullandı.

‘TERÖRİSTAN KURMAK İSTEYENLER STRATEJİMİZDEN RAHATSIZ OLDU’

“Türkiye’nin bir süredir kararlılıkla uyguladığı terörü kaynağında bertaraf etme stratejisi, bölgemizde ‘teröristan’ kurmak isteyenleri rahatsız etmiştir” diyen Erdoğan, “Her ne kadar birileri anlamasa da sınır ötesi operasyonlarımızda sadece güney sınırlarımızın huzur ve güvenliğini garanti altına almadık. Ülkemizi bir terör koridoruyla kuşatma senaryolarını da yırtıp attık. Teröristlerin zulümleri sebebiyle göç edecek göçmenlerin kendi topraklarında kalmasını gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

‘TÜRKİYE’YE VERİLEN SÖZLER TUTULMADI, SURİYE’DE YENİ ADIMLAR ATACAĞIZ’

Yeni askeri harekatlar yapılacağını belirten Erdoğan, “Sınır ötesi operasyonların nasıl daraltılacağı gündemimizde yoktur. Emperyalistlerin ‘teröristan’ planları masada oldukça hiçbirimiz kendini güvende hissedemeyiz. Kuzey Irak dağlarının her karışını güvenli hale getirene kadar bu bölgede harekatlarımız sürecektir. Aynı şekilde Suriye’de Tel Rıfat, Ayn-el Arab, Haseke, Münbiç hattında sinsi niyetlerle kurulmuş terör yuvalarının tamamını darmadağın etmeden durmayacağız. Buralarla ilgili bize verilmiş ancak tutulmamış sözler vardır. Madem bize verilen sözler yerine getirilmiyor, öyleyse Türkiye’nin kendi güvenliği için gerekli tedbirleri almasına kimse itiraz edemez. Önümüzdeki aylarda kimin hangi tehditleri savurduğuna bakmadan bu doğrultuda yeni adımları muhakkak atacağız” dedi.

Cumhuriyet’in ilanının 100. yılının geride kaldığı hatırlatan Erdoğan, “Türkiye’nin rejimi ile ilgili tereddütler 29 Ekim 1923’te, ‘Yaşasın Cumhuriyet’ nidalarıyla bitmiştir. Ülkemizde kimsenin Cumhuriyet’le ilgili tereddütü yoktur. Kimsenin Cumhuriyetimizin banisiyle derdi yoktur. Kimsenin devletin bütünlüğü, milletin birliği, ülkenin esenliği ile sıkıntısı yoktur. Her kim bu kavramlar üzerinden kendine alan açmaya çalışıyorsa bir büyük yanlışın içindedir. Bu tartışmaları kimin alevlendirdiğini, bunlardan kimin çıkar sağladığını hangi piyonlar kullanılarak ülkemizin nerelere sürüklendiğini gayet iyi biliyoruz. Kadrolu provokatörlerin bir anda sağdan solda yeniden arzı endam etmesi herhalde tesadüf değildir. Her kim niyetini bozar ve yolunu şaşırırsa son 10 yılda yaşananlar akıbetinin ne olacağını göstermeye yeterlidir” ifadelerini kullandı.

AYRINTILAR GELİYOR…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir