Genç kadınları gizlice çekenlere soruşturma

Son dönemde eski adıyla Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X’te hızla yayınlanan İngiliz genç kadınların gece eğlencesinden alkollü vaziyette ayrıldığı görüntüler hızla yayılmaya başlarken yetkililer harekete geçti.

İngiliz polisi, sosyal medyada yayınlanan ve kadınların gece dışarıda sarhoşken rızaları olmadan filme alındığı tüyler ürpertici paylaşım rekoru kıran videoları incelemeye aldı.

Sosyal medya sitelerindeki “Manchester gece hayatı” hesapları yıllardır Deansgate bölgesindeki kadınları izinsiz olarak filme alıyor olsa da, görüntülerin artık kasıtlı olarak gözle görülür şekilde sarhoş olan kadınları hedef aldığı görülüyor.

Genç kadınlar savunmasız anlarında kliplerin habersiz yıldızları haline geliyor.

Manchester Evening News’in haberine göre, bir videoda bir kadın yolda sürünürken görülürken, bir diğerinde bir kadının düşerken bir arkadaşı tarafından tutulması yer alıyor.

SARHOŞ KADINLARI HEDEF ALIYOR

“Manchester Sokaklarında Dolaşan Güzel Sarhoş Kız” ve “26 Ocak 2024’te Manchester’da Bir Gece Kontrolünü Kaybeden Güzel Bekar Bayanlar” gibi başlıklar, görünür şekilde sarhoş olan kadınların hedef alındığını düşündürse de, videolarda bir gece dışarıda arkadaşlarıyla sokakta yürüyen kadınların görüntüleri de yer alıyor.

YouTube’da da yayınlanan ve X’te farklı dillerde çevrilerek yeniden yayınlanan görüntülerle ilgili soruşturma başlatıldığı açıklandı. Manchester polisi, şehir merkezindeki gece görev alan tüm memurların her vardiyadan önce bu konuda bilgilendirildiğini açıkladı. Yetkililer, “Polis memurlarının hepsi bunun çok farkında ve aktif olarak çekim yapanları arıyoruz” dedi.

Ayrıca, insanların rızaları olmadan toplum içinde filme alınmasının yasadışı olmamasına rağmen, “kadınların ve kızların gece dışarı çıkarken kendilerini güvende hissetmeleri gerektiğini” yineleyerek, “kendilerini endişelendirecek ya da sıkıntıya sokacak şekilde” filme alınan kadınları derhal polise başvurmaya çağırdılar.

GMP’nin Manchester Merkez bölgesinden Başmüfettiş Stephen Wiggins şunları söyledi: “Kadınları gece dışarı çıkarken filme alan bir dizi çevrimiçi hesapla ilgili endişelerin sosyal medyada dile getirildiğinin farkındayız. İnsanları rızaları olmadan toplum içinde filme almak yasadışı olmasa da, bu davranışın suç sayılıp sayılmayacağını bağlam belirleyebileceğinden, her rapor ayrı ayrı değerlendirilecektir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir