Mobilyacılardan 11 ayda 7.3 milyar dolarlık ihracat

Sektörün yılın 11 aylık döneminde 7.3 milyar dolarlık ihracata ulaştığını söyleyen İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Özkan, “Ülkemizde ve yakın bölgemizde yaşanan gerilimleri düşündüğümüzde üretmek ve ihraç etmek zaman zaman zorlasa da sektörümüz dinamik yapısıyla pek çok sorunun üstesinden gelebiliyor” dedi.

Özkan’ın aktardığına göre, mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörünün ihracatından en çok payı Ortadoğu, Avrupa Birliği ve Afrika ülkeleri aldı. 10 milyon ve üzeri ihracat yapılan pazarlarda yüzde 5 ve üzeri ihracat artışı yaşanan ülkelerin ilk on sırasında; Suudi Arabistan yüzde 257.3, Kongo Demokratik Cumhuriyeti yüzde 183, Malta yüzde 59.5, Ukrayna yüzde 57.1, Sırbistan yüzde 46.1, Moldova yüzde 42.2, Karadağ yüzde 32.8, Fas yüzde 31.8, Yemen yüzde 24.6 ve Beyaz Rusya yüzde 24.6 artışla yer aldı.

Özkan, “Şimdiden 2024’ün planlarını, uluslararası arenada gerçekleşecek fuarları, yapacağımız ülke ziyaretlerini planlıyoruz. Gelecek her yılın bir önceki yıldan daha başarılı olması için gayret ediyoruz” diye konuştu. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir